Destek ve Direnç Seviyeleri Nasıl Düzgün Çizilir

Destek ve direnç seviyelerini doğru bir şekilde çizme yeteneği, her fiyat eylemi tüccarının sahip olması gereken en temel becerilerden biridir. Ayrıca, pim çubukları ve iç çubuklar gibi fiyat eylemi ticaret stratejileri ve uygun bir ödül-ödül oranı da dahil olmak üzere her şey için yapı taşıdır .

Doğru ve ticaret zahmetsiz olmaya başlar. Yanlış anlayın ve ticaret deneyiminiz büyük olasılıkla sinir bozucu olacaktır.

Bu derste, destek ve direnç seviyesinin ne olduğunu ve neden oluştuğunu tanımlayacağız. Ayrıca, bu seviyelerin nasıl doğru bir şekilde tanımlanacağına da bakacağız ve daha sonra ticaret yapmak için birkaç temel kuralla işleri bitireceğiz.

Kısacası bu ders, tablolarınızın böyle görünmesini engellemenize yardımcı olacaktır…


Ve daha fazlası …

Başlamadan önce kısa bir not. Bu ders, yalnızca kilit seviyeler konusunda köşe taşı olduğuna inandığım için yalnızca yatay destek ve dirence odaklanacaktır .

Daha sonraki bir ders için trend çizgilerini kaydedeceğim çünkü daha fazla ilgiyi hak eden birçok farklı yönleri var.

Destek ve Direnç Seviyesi nedir?

Destek ve direnç seviyesi, piyasadaki trader’ların mevcut piyasa dinamiklerine bağlı olarak aşırı değerlenecek veya değerinin altında bir fiyat buldukları seviyedir. Bu, piyasada her para birimini çevreleyen çeşitli faktörlere bağlı olarak destek veya direnç olarak hareket edebilecek bir seviye yaratır.

Yani bu bir destek ve direnç seviyesinin “süslü” tanımı. Şimdi fiyat aksiyon tüccarının tanımı için…

Fiyat eylemini arayabileceğimiz bir seviye, pin çubuğu gibi sinyalleri alır veya satar . Gerçekten bilmemiz gereken tek şey bu. Neden endişe duymuyoruzBir seviyenin oluştuğu . Bunun yerine, bu düzeyin çevredeki fiyat hareketine göre ne kadar önemli olduğuna odaklanıyoruz. Grafiğimizde istediğimiz önemli (anahtar) bir seviye olarak kabul edilirse, sadece bir fiyat hareketinin gelişmesi için sinyal alım veya satımı bekleriz.

İşte destek ve direnç seviyesinin harika bir örneği

Bu Alanların Oluşmasına Neden Olan Nedir?

Bu seviyelerin neden oluştuğunu anlamak için arz ve talep eğrisine geri dönmeliyiz. Seviyeleri doğru bir şekilde nasıl belirleyeceğinizi öğrendiğinizde, destek ve direnişin gerçek faydası geldiğinden, bu konuda fazla zaman harcamam.

Aşağıdaki arz eğrisinde, fiyat arttıkça satışa sunulan birim sayısının nasıl arttığına dikkat edin. Bunu ticaret açısından ifade etmek gerekirse – fiyat ne kadar yüksek olursa, tüccarlar pozisyonlarını satmak için o kadar istekli olurlar.


Öte yandan talep eğrisi tam tersidir. Fiyat arttıkça istenen birim sayısı azalır. Bunun nedeni, trader’ların daha pahalı bir pazarda daha az istekli olmalarıdır.

Bu nedenle, piyasa koşullarına bağlı olarak, bir destek ve direnç seviyesini piyasada trader’ların alım satım yapmaya daha istekli olduğu bir nokta olarak etiketleyebiliriz. Bu, alıcılar ve satıcılar arasında genellikle pazarın yön değiştirmesine neden olan bir gerilim alanı yaratır.

GBPNZD gibi bir pazara uygulandığında böyle görünüyor.

imdi bu alanların nasıl ve neden oluştuğuna dair iyi bir anlayışa sahip olduğumuza göre, bunları nasıl doğru bir şekilde tanımlayacağımıza bir göz atalım.

Destek ve Direnç Seviyeleri Nasıl Çizilir

Destek ve direnç seviyeleri hakkında bahsetmek istediğim ilk şey, bunların her zaman kesin seviyeler olmamasıdır. Aslında, çoğu zaman bu “seviyeler” grafiğinizdeki alanlar olarak daha iyi düşünülür.

Bir anahtar seviyenin yüksekler ve düşükler ile mükemmel bir şekilde uyuşması gerektiği yaygın bir yanlış anlamadır. Çoğu destek ve direnç seviyesinin, piyasanın ona destek ya da direnç olarak saygı gösteremediği alanlar olduğu için, bu durum gerçeğinden daha fazla olamazdı. Bu, bir seviyenin tutulacağının bir teyidi olarak iğne çubuğu gibi fiyat eylem stratejilerini kullanmamızın nedenidir .

Ticaret Kuralları

Piyasadaki salıncak yükseklerini ve salıncak düşüklerini avantajınıza kullanın

Destek ve direnç seviyelerinizi çizmeye başlamak için yüksek ve alçak noktaları bir kılavuz olarak kullanarak, “anahtar” seviyeleri yakalamanız daha olasıdır. Bunlar, geçerli bir fiyat eylemi alış veya satış sinyali üretme olasılığı en yüksek olduğu için ilgilenmeniz gereken düzeylerdir .

Yüksekler ve alçaklar mükemmel bir şekilde hizalanmıyorsa endişelenmeyin

Çoğu seviyenin yüksek ve düşük seviyelerle mükemmel bir şekilde hizalanmayacağını unutmayın. Yüksek ve düşük seviyelerle mükemmel bir şekilde sıralanmaktan endişe etmek yerine, seviyenin piyasada seviyenin her iki tarafında en fazla dokunuşu sağlayan bir yerde olduğundan emin olmak için biraz zaman harcamalısınız.

Pazardaki ana (kilit) seviyelere odaklanın

Bunlar en belirgin destek ve direnç seviyeleridir ve hemen görünmelidir. Bir seviye için uzun ve zor arama yapmanız gerekiyorsa, muhtemelen grafiğinize yerleştirmeye değmez. Sadece kilit seviyelere odaklanarak, bir fiyat eylemi sinyali ortaya çıktığında ticaret yapmak için çok daha iyi bir yerde olacaksınız.

Altı aylık bir pencerede kalın

Destek ve direnç seviyeleri bulmak için beş yıl geriye gitmenize gerek yok. İhtiyacınız olan seviyelerin çoğu, son altı ay içinde meydana gelen yüksek ve düşük seviyelerden gelecek. Seviyeyi çizdikten sonra zamanda geriye yolculuk yapmaktan çekinmeyin, ancak ticaret yapmak için harika seviyeler bulmak için altı aydan fazla geriye bakmanın gerekli olduğunu düşünmeyin.

Bu, destek ve direnç seviyelerinin nasıl çizileceğine dair bu dersi tamamlıyor. Umarım şimdi bu seviyelere nasıl yaklaşacağınızı ve hangi seviyelerin en önemli olduğunu daha iyi anlarsınız.

Sadece işleri aşırı karmaşıklaştırmayı unutmayın. Destek ve direnç seviyeleri çizmek, bir fiyat aksiyon tüccarı olarak yaptığınız daha kolay ve stressiz şeylerden biri olmalıdır. Aslında, bu seviyeleri bulmak için çok fazla enerji harcarsanız, muhtemelen ihtiyacınız olandan daha fazla seviye çizdiğinizi söyleyecek kadar ileri gideceğim.

Basit tutun ve en önemlisi yeteneklerinize güvenin! Yapabileceğiniz daha büyük hatalardan biri, bir seviyeyi doğru çizip çizmediğinizi ikinci olarak tahmin etmektir. İşinizi iki kez kontrol etmek sorun değil, ama ilk içgüdünüzün genellikle doğru olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir