Japon Şamdan Grafiği: En İyi Rehber

Hemen yarasadan bir şey itiraf edeceğim…

Bir Japon şamdan, dünyadaki en ilginç ve heyecan verici şey değildir. Aslında, kendi başına biraz sıkıcı.

Ancak başarılı bir tüccar olmak istiyorsanız, bu yazıdaki şamdan kalıplarını ve oluşumlarını anlamak esastır.

Bunun iki yolu yok.

Öyleyse tokalaş, en sevdiğin kahve ya da çayı kap (belki de kahve, uyanık kal) ve bu sıkıcı konuyu karlı bir çalışmaya dönüştürelim.

Japon Şamdan Grafiklerinin (Uzun) Tarihi

Japon şamdanını tam olarak anlamak için, Japonların pirinç ticaretinde teknik analizleri kullandığı 17. yüzyıla geri dönmemiz gerekiyor.

Evet, teknik analiz o kadar eski!

Şamdan ticaretinin tarihi, birçoğunun hikayelere bırakıldığı bir sırdır. Fakat biliyoruz ki, çok fazla kredi, Sakata kasabasından Homma adıyla efsanevi bir pirinç ticaretçisine ait.

Özgün fikirleri ve konseptleri o zamandan beri hiçbir şüphe uyandırmadı, fakat mum çubuğundaki erken gelişimi, daha fazla iyileştirme için yol açtı.

Charles dow resmi

Homma tarafından popüler hale getirilen Japon şamdan çizelgesi teknikleri, daha sonra 1850'de ABD'ye doğru ilerleyerek teknik analiz ve fiyat eyleminin Charles Dow tarafından daha da geliştirildiğini belirtti .

ABD borsalarında biraz zaman geçirdiyseniz, bu isim tanıdık gelmelidir.

Charles Henry Dow, Wall Street Journal'ı kurdu ve daha sonra fiyat hareketleriyle ilgili olarak devam eden pazar araştırmasının bir parçası olarak Dow Jones Industrial Average'ı icat etti.

Doğru okudunuz, hem Wall Street Journal'ın hem de Dow Jones Industrial Average'ın kurucusu, Japon şamdan kalıpları konusunda çok titizdi.

Teknik analizler için çok fazla bir şey yok: "hokus pokus" olmuyor.

Japon Şamdan Anatomisi

Şimdi Japon şamdanının nasıl geliştiğini ve nereden geldiğini çok iyi anladığınıza göre, bunun ne olduğunu ve fiyat hareketi ticareti için nasıl kullanabileceğimizi tartışalım.

Ancak, şamdan desenlerini avantajımıza kullanmadan önce, birinin anatomisini anlamamız gerekir. 

İşte statik bir şema tercih edenler için bu özellikler.

İkisi arasındaki tek farkın, açık ve kapalı durumun zıt olduğudur. Bunun nedeni, içi boş gövdeli soldaki kişinin, açıldığından daha yükseğe kapandığı bir yükselişli Japon şamdan olduğu düşünülmektedir. Oysa soldaki, açıldığından daha aşağı kapandığı, aşağı yönlü Japon şamdanı olarak kabul edilir. Gölge bazen "fitil" olarak da adlandırılır.

Sağdaki, yakın açıktan daha düşük olduğu için düşüş mumu olarak kabul edilir.

Bir yan not olarak, gölgeye bazen "fitil" de denir.

İşte günlük zaman dilimi içinde eylemde olan Japon şamdan. Aşağıdaki tabloyu incelerken, şamdanın farklı kısımlarını (yüksek, alçak, açık ve kapalı) birleştirmeyi deneyin. Her haritayı soldan sağa doğru takip edin

Fark ederseniz, pazar her zaman tam olarak kapalı olduğu yerde açılmaz. Bu, özellikle pazarın Pazar günü açıldığı günkü gibi bir günlük grafikte oldukça sık görülür.

Bunun nedeni, hafta sonları cuma günü tam kapanmayacağı yerlerde fiyatı açmayacak fiyatları etkileyebilecek olaylar olması. Bunlara “boşluklar” denir. Bazen bu boşluklar küçüktür, bazen 100 pip veya daha büyüktür. Bu nedenle, birçok Forex işlemcisi hafta sonu boyunca pozisyon sahibi olmaktan kaçınacaktır.

Japon şamdanlar herhangi bir zaman dilimi için kullanılabilir. Yukarıdaki çizelge günlük zaman dilimidir, ancak mum çubuğunun anatomisi günlük çizelge olup olmadığını değiştirmez, dört saat, bir saat, siz adlandırın.

Japon şamdanlarıyla ilgili bu dersi tamamlıyor. Umarım, bu dersten şamdanları okumak ve bunları bir fiyat eylemi göstergesi olarak nasıl kullanabileceğinizi daha iyi hissedersiniz. Lütfen aşağıya bir soru veya yorum bırakarak bu ders hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın. En kısa sürede cevap vereceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir